Cilt Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bursa Cilt Bakımı...Cilt her insanın en önemli giysisidir. saglıklı ve güzel görünümlü bir cilt için her insanın cilt bakımına ihtiyaç vardır. Cilt bakımı denildiğinde herkesin aklına kozmetik malzemeleri ve ürünleri gelmektedir.Fakat önemli olan cildin yapısına göre doğru ürünü ve doğru bakımı seçmektir.

Cilt bakımı her insanın yapması gereken bir bakımdır. Hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir.  Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda kırışmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, stres, sigara ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gelmektedir.  Tüm bu etkenler yaşımız genç olsa bile yüzümüzü solgun göstermesine neden olur.  Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temizlemesi ve gerekli bakımı yapması gerekir. 

Profesyonel cilt bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Cilt bakımına cildin iyi bir analizinin yapılmasının  ardından başlanır, bu aşamada cilt tipi belirlenir ve cildin ihtiyaçları tespit edilir sonrasında cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenir peeling işlemi yapılır ardından buhar uygulaması yapılır, buhar sonrasında sıkma işlemi yapılarak cilt komedon ve milyalardan arındırılır sıkma işlemi sonrasında cilt dezenfekte edilir gözenekler sıkılaştırılır sıkma işlemi esnasında oluşan kızarıklık giderilir cilt sakinleştirilir. Cildin ihtiyacına uygun maske uygulanır maske sonunda tonikleme yapılır ve nemlendirici sürülüp masaj manipülasyonları ile emilimi sağlandıktan sonra bakım sonlandırılır.

Bu uygulama cilt yapısına göre yaklaşık bir buçuk - iki saat arası sürmektedir

 • CİLT YAPISINA GÖRE UYGULANAN BAKIMLAR

  - KURU CİLT BAKIMI
  - YAĞLI GENÇ CİLT BAKIMI
  - YAĞLI OLGUN CİLT BAKIMI
  - KARMA CİLT BAKIMI
  - OLGUN CİLT BAKIMI
  - NORMAL CİLT BAKIMI
  - HASSAS CİLT BAKIMI
  - PROBLEMLİ AKNELİ CİLT BAKIMI
   
  KURU CİLT BAKIMI

  Derinin üst yüzeyi incedir ve  gözenekler küçüktür.Yağ salgısı normalin altında olduğundan görünümü mattır. cilt çok nemsiz ve  gergindir. kuruluğun yoğun olduğu bölgelerde yer yer pullanmalar ve çatlamalar olabilir. Yanak derisi genelde çok incedir. Cildin en büyük tehlikesi erken yaşlarda kırışıklıkların başlamasıdır. Hassas bir temizleyici ile yıkandıktan sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, soğuk hava, rüzgar, güneş  ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine sebep olabilir. Kuru ciltlerde erken yaşlarda başlanarak düzenli ve cilt yapısına uygun  bakımlar  yapılırsa erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Kuru ciltlerde cildi beslemeye ve nemlendirmeye  çok önem vermek gerekir. 

  YAĞLI CİLT BAKIMI

  Cildin görünümü parlak ve yağlıdır. Parlaklık ve yağlanma  tüm ciltte mevcuttur. Yağlı ciltlerde gözeneklerin içi  siyah nokta ile doludur , cilt sivilce oluşumuna müsaittir ve yağ bezlerinin fazla çalışmasından dolayı cildin bazı bölgelerinde  dönem dönem yağlanma  artarak sivilceye sebep olur.
  Yağlı cilt daha geç kırışır uzun süre diri kalır, daha az çizgi oluşabilir, ancak yağlı cildin  bakımına dikkat edilmezse en büyük tehlikesi sarkmasıdır. Yaşlandıkça elastikiyet kaybı belirgin hale gelir.Yağlı ciltlerin bakımında kullanılacak ürünler yaşa göre değişmektedir yağlı genç cilt ve yağlı olgun cilt olarak ayrılır.
   
  KARMA CİLT BAKIMI
   

   Cilt bazı bölgelerde yağlı bazı bölgelerde kuru yada nemsizdir. T bölgesi diye adlandırdığımız alın, burun, çene bölgesinde yağ ifrazatı fazla fakat geride kalan yanak bölgeleri ise kuru yada normal yapıya sahiptir.Zaman zaman bu bölgelerde nemsizlik kuruma yada pullanma hissedilebilir.Yağ ifrazının olduğu bölgelerde gözenekler daha geniş ve belirginken kuru olan yanak kısımlarında daha sıkıdır. Karma cilde sahip kişiler bakımlarını yaşlarını dikkate alarak  karma cilt tipine uygun ürünlerle temizlemeli ve nemlendirmelidir.Karma cilt, iki farklı deri tipinin karışımı olduğundan, özenli bakım gerektirir. Sık rastlanan bu cilt tipinde kuru ve nemsiz  olan bölgelere kuru cilt nemlendiricisi uygulanırken; yağlı bölümlere de yağlı cilt nemlendiricisi uygulanır.

   
   
  OLGUN CİLT BAKIMI

  Kadınların ciltleri menepoz  döneminde öncesinde ve sonrasında hormonal dengeler anlamında bazı değişikliklerle karşılaşır. Hayatları boyunca sivilce çıkarmamış bile olsalar kadınlar bu dönemde sivilce çıkarabilir. Yüzlerinde tüylenme 
  problemi ve yaşlanma ile cilt inceldiğinden kahverengi lekeler ve çizgi oluşumları görülebilir. Güneş hasarları genleşmiş damarlar ve yoğun hassasiyet gibi cilt problemleri gözlemlenebilir.

  NORMAL CİLT BAKIMI

  Ciltteki gözenekler ortalama genişliktedir. Burun ve çenede daha çok gözenek olabilir. Bu alanlar yanaklar ve göz çevresine göre daha yağlı olabilir, ama yinede siyah nokta ve sivilce sorunu görülmez. Genelde kızarıklık olmaz .Normal cilt yumuşak, gergin, sıkı, pürüzsüz, lekesiz ve esnektir. Ne parlak ne donuk, ne çok yağlı ne de çok kurudur. Hava sıcak olduğunda cilt biraz daha yağlı, soğuk olduğunda biraz daha kuru olabilir. En kaliteli cilt olarakta adlandırılır. Yaş ilerledikçe derinin güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için genç yaşlardan itibaren koruyucu bakım uygulanması ve doğru bakım ürünleri ile cildin günde iki kere (sabah-akşam) temizlenip, ardından nemlendirilmesi  gerekmektedir.

  HASSAS CİLT BAKIMI

  Genelde en ufak darbe de kızarıp, reaksiyon gösteren ciltlerdir. Soğuk-sıcak hava ,aşırı güneş etkisinde kalma,yapısı bilinmeyen (alerjik) kozmetik ürünleri kullanma hassas ciltlerin hassasiyetini tetikler.Hassasiyet açık tenli ve renkli gözlü insanlarda daha yaygındır.Cilt hassasiyeti olan kişilerin ciltleri ince ve dış etkenlere karşı bağışıklık sistemi azalmıştır. Bu ciltlerde hassasiyet nedeniyle kılcal damarlarda çatlama (koporoz) olabilir. Bu kısımları mutlaka aşırı sıcak ve soğuktan korunmak gerekmektedir.  Bu yüzden üzerine sürülen her şeye karşı savunmasızdır. Bu cilt yapısına sahip olan kişiler herhangi bir ürün satın almadan önce mutlaka tek kullanımlık tester ürünlerini denemeli hassas ve soft ürünler kullanmalıdır .  Hassas ciltler için formüle edilen ürünleri düzenli olarak kullanmalıdırlar. Mutlaka alkol içermeyen ürünler olmalıdır. Sabahları mutlaka güneşe çıkmadan temiz ciltlerine spf 15 faktörlü koruyucu kullanmalıdırlar.

  PROBLEMLİ VE AKNELİ CİLT BAKIMI

  Sivilce ,siyah nokta kapalı olan gözeneklerde fazla sebum(yağ) salgısının dışarı çıkamayıp olduğu gözenekte birikmesinden kaynaklanır.Gözenek içerisinde sıkışmış sebum havayla temas ettiğinde siyah bir renk alır. Siyah noktalar ve beyaz noktalar burun kenarları ve çene ortası gibi daha çok yağ bezinin bulunduğu alanlarda yüzeye çıkar. Problemli akneli ve yağlı ciltlerde gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri mevcuttur. Neredeyse herkes bunları burun kenarlarında görebilir.   Bu tür sivilcelenmeler özellikle adet dönemi başlamadan önce ve menepoz döneminde ortaya çıkabilir.
  Bunun sebebi östrojen seviyesinde düşme ve androjen özelliği olan hormonlarda artıştır. Yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteri ile karşılaştığında kırmızı iltihaplı ve şiş sivilceler meydana gelir. 
  Bu cildin temizleme işlemi en az günde 2 kez yağlı ciltler için hazırlanmış yağlanmayı alan anti septik jel kıvamındaki temizleme ürünleri ile yapılmalı cildin nem tutma kapasitesini arttıran su bazlı yağ salgısını-ph değerini düzenleyici  nemlendiriciler kullanılmalıdır.Güneş koruyucuları ise  mutlaka yağsız  su bazlı olmalıdır.

 

 

Cilt Bakımlarımız

Hizmetini verdiğimiz tüm cilt bakımlarımız

Tüm uygulamalarımız hijyenik ortamda, kişiye özel malzemelerle son sistem cihazlarla yapılmaktadır.

Danışma ve Randevu Hattı

Esteliza Blog

Sosyal Medya

 • Facebook sayfamız dan bizi takip edin zaman zaman yaptığımız kampanyaları kaçırmayın
 • Esteliza Facebook

  Esteliza Twitter Esteliza Youtube

Hakkımızda

Esteliza Güzellik Bursa'da cilt bakımı alanında verdiği hizmetler ve kullandığı ürünler ile mükkemel bir hizmet kalitesi sunmaktadır. Uzmanımız bu mesleğe yıllarını vermiş, global değişmeleri ve yenilikleri takip ederek sizlere en iyi cilt bakım hizmetini sunmayı kendine misyon edinmiştir.